W 1025 roku Bolesław Chrobry zwieńczył 33 lata swoich rządów, koronując się w Gnieźnie na pierwszego króla Polski. W ten sposób zapoczątkował tradycję gnieźnieńskich wyniesień władców piastowskich. W tym samym roku w Gnieźnie koronę przywdział także jego syn, Mieszko II, a w 1076 roku – prawnuk Bolesław Śmiały.
Kolejna koronacja w gnieźnieńskiej katedrze nastąpiła dopiero po ponad dwóch wiekach, gdy w 1295 roku królewską godność dla dynastii Piastów odzyskał Przemysł II. Pięć lat później ostatnim władcą koronowanym w Gnieźnie, został Wacław II z dynastii Przemyślidów.
Z okazji 1000 rocznicy tych kluczowych dla historii Polski i Europy Środkowej wydarzeń, Urząd Miejski w Gnieźnie, we współpracy z Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, przygotował wystawę posterową pt. „Jak w Gnieźnie pierwszych królów koronowano?”.
Prezentacja obejmuje ponad 40 barwnych ilustracji-rekonstrukcji autorstwa gnieźnieńskiego artysty i popularyzatora historii Jarosława Grygucia, który opracował także scenariusz i szatę graficzną całego projektu. Planszom towarzyszy prezentacja zabytków ze zbiorów MPP na Lednicy, w tym broni, monet i ozdób pamiętających czasy pierwszych Piastów. Oprócz przedstawienia kluczowych informacji historycznych ekspozycja porusza również mniej znane zagadnienia – m.in. wyjaśnia, dlaczego koronacja była tak istotnym aktem i dlaczego musiała odbyć się właśnie w Gnieźnie.