Gnieźnieńskim obchodom ku czci Świętego Wojciecha od wielu lat towarzyszy Uroczysta Sesja Rady Miasta Gniezna. Jest ona okazją do wyróżnienia tych mieszkańców naszego miasta, którzy działają dla dobra innych, organizując życie społeczne, imprezy kulturalne i sportowe lub pomagając najbardziej potrzebującym. Odbyła się ona jak zwykle 23 kwietnia w budynku Starego Ratusza.

Na Sesji Prezydent Michał Powałowski odznaczył medalami zasłużonych dla miasta gnieźnian: Barbarę Borowską, Jana Wesołowskiego, Bogusławę Młodzikowską, Jerzego Chorna oraz Ryszarda Karmolińskiego. (biogramy odznaczonych dostępne poniżej), a także złożył życzenia imieninowe Prymasowi Polski Wojciechowi Polakowi. Krótki wykład na temat dziedzictwa monarchii Bolesława Chrobrego wygłosił natomiast dr Jakub Linetty z Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy.

Przedstawiciele z Poczty Polskiej, Mariusz Dawid oraz Beata Ekler, opowiedzieli zaś na sesji o wyemitowanym właśnie znaczku „1000. rocznica koronacji Bolesława Chrobrego”, autorstwa Bożydara Grozdewa. Na znaczku przedstawiono fragment obrazu Jana Matejki „Koronacja pierwszego Króla Polski” z 1889 roku, prezentujący moment koronacji na króla Bolesława Chrobrego. Obraz pochodzi ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie, fotografię wykonał Piotr Ligier.

Zaprezentowano także Banknot kolekcjonerskiego z okazji tysiąclecia koronacji pierwszych królów polskich, który został wydany przez Archidiecezję gnieźnieńską. Jest to bon, przygotowany z myślą o numizmatykach, który wyemitował Polski Bon Kolekcjonerski.

Osoby uczestniczące w sesji obejrzeć mogły także wyjątkowe monety wprowadzone do obiegu przez Narodowy Bank Polski. Na rewersie monety srebrnej o nominale 100 zł widnieje napis „Tysiąclecie Koronacji Bolesława Chrobrego”, a na awersie „Rzeczpospolita Polska” oraz wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej. Na rewersie monety srebrnej o nominale 10 zł został umieszczony jest wizerunek Bolesława Chrobrego według „Pocztu królów i książąt polskich” Jana Matejki. Na awersie znajduje się fragment sceny z kwatery XVI Drzwi Gnieźnieńskich, przedstawiającej wykupienie zwłok św. Wojciecha.
Na koniec zebrani wysłuchać mogli mini-koncertu w wykonaniu Michała Zatora (harfa) oraz Barbary Szelągiewicz (skrzypce).

Laureaci Medali gnieźnieńskich

Jerzy Chorn
Ekonomista, Radny Miasta Gniezna w latach 2010-2024, społecznik i człowiek głęboko zaangażowany w sprawy lokalnej społeczności.
W czasie czterech kadencji w Radzie Miasta aktywnie pracował w trzech komisjach: Rewizyjnej – jako jej wiceprzewodniczący, Polityki Społecznej i Bezpieczeństwa Publicznego oraz Gospodarki Miejskiej i Ochrony Środowiska. Przez trzy kolejne kadencje był członkiem Rady Muzealnej przy Muzeum Początków Państwa Polskiego, a także Powiatowej Rady Pracy przy Starostwie Powiatowym.
Wyjątkowe zasługi wniósł jako wieloletni działacz samorządowy osiedla Pustachowa-Kokoszki. Przez niemal 30 lat pracował w zarządzie Rady Osiedla, a w latach 2008-2022 pełnił funkcję jej przewodniczącego. Był inicjatorem wielu działań infrastrukturalnych – od modernizacji dróg, przez budowę ronda, po rozbudowę sieci kanalizacyjnej i gazowej. Dzięki jego staraniom powstała także strefa rekreacyjna wokół oczka wodnego przy ul. Czeremchowej – z boiskiem, placem zabaw i strefą seniora, która dziś stanowi ważne miejsce integracji i wypoczynku mieszkańców.
Angażował się również w pomoc dla Ukrainy, organizując wsparcie dla rodzin dotkniętych wojną. Dla wielu mieszkańców pozostał nieformalnym doradcą, osobą, do której zwracają się z prośbą o radę czy wsparcie.

Ryszard Karmoliński
Ryszard Karmoliński jest absolwentem Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie uzyskał tytuł magistra historii. Swoje zawodowe życie poświęcił edukacji – przez dziesięć lat był nauczycielem w Szkole Podstawowej nr 8 w Gnieźnie, a następnie przez blisko ćwierć wieku związany był z I Liceum Ogólnokształcącym w Gnieźnie, w którym w latach 1986-1991 pełnił funkcję dyrektora. Wpisał się w pamięć wielu pokoleń uczniów jako nauczyciel wymagający, ale sprawiedliwy, oddany misji kształcenia i wychowywania młodzieży.
Działalność samorządową rozpoczął w roku 1994 i przez kolejnych 24 lata – aż do roku 2018 – nieprzerwanie zasiadał w Radzie Miasta Gniezna, reprezentując gnieźnieńską Lewicę. Był aktywnym członkiem, a także przewodniczącym komisji merytorycznych, w szczególności tych związanych z oświatą, kulturą i sportem. Niezmiennie angażował się również w prace Komisji Gospodarki Miejskiej.
Dzięki jego determinacji i zaangażowaniu zrealizowano wiele ważnych dla miasta inwestycji – wśród nich warto wymienić budowę boiska piłkarskiego ze sztuczną nawierzchnią przy ul. Strumykowej czy powstanie hali widowiskowo-sportowej przy ul. Sportowej, które do dziś służą mieszkańcom Gniezna. Jego działania przyczyniły się również do znaczącej poprawy infrastruktury drogowej oraz sieci wodno-kanalizacyjnej i gazowej, zwłaszcza w południowej części miasta – na osiedlu Grunwaldzkim i w rejonie Pustachowa.

Bogusława Młodzikowska
Pedagog, wieloletnia dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w Gnieźnie, aktywna Radna Miasta Gniezna oraz zaangażowana działaczka społeczna i kulturalna.
Absolwentka biologii środowiskowej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (1978), przez dekady z oddaniem i pasją kształtowała kolejne pokolenia młodych ludzi, łącząc wysokie kompetencje merytoryczne z nowoczesnym podejściem do edukacji. Ukończyła liczne studia podyplomowe, kursy i szkolenia z zakresu biologii, ochrony środowiska, zarządzania oświatą oraz pedagogiki, uzyskując m.in. uprawnienia edukatora, menedżera oświaty, egzaminatora i eksperta komisji egzaminacyjnych.
Jako dyrektor I LO im. Bolesława Chrobrego dała się poznać jako liderka otwarta na dialog, innowacje i współpracę – nie tylko w obrębie szkoły, ale i lokalnej społeczności. Dzięki jej inicjatywom szkoła była miejscem nie tylko nauki, ale i aktywnego uczestnictwa w życiu kulturalnym i obywatelskim Gniezna.
Bogusława Młodzikowska przez pięć kadencji pełniła funkcję Radnej Miasta Gniezna, z zaangażowaniem działając na rzecz edukacji, kultury i ochrony dziedzictwa lokalnego. Jej aktywność w wielu organizacjach społecznych i charytatywnych czyni ją wzorem lokalnego lidera – oddanego ludziom, sprawom publicznym i wartościom obywatelskim.
Za swój dorobek została uhonorowana licznymi odznaczeniami, m.in. Srebrnym Krzyżem Zasługi i Medalem „Labor Omnia Vincit” Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego.

Laureaci Medali królewskich

Jan Wesołowski
Absolwent I Liceum Ogólnokształcącego w Gnieźnie, społecznik, samorządowiec i menedżer.
Po ukończeniu nauki w gnieźnieńskim liceum w 1964 roku, podjął studia prawnicze na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, które ukończył w 1980 roku, a następnie kontynuował edukację na Wydziale Organizacji i Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego oraz w Wyższej Szkole Bankowej w Poznaniu. Przez kilkadziesiąt lat pracował na stanowiskach kierowniczych w sektorze bankowym, spółdzielczym i administracji publicznej, m.in. w Banku Gospodarki Żywnościowej, Gospodarczym Banku Wielkopolski, Urzędzie Marszałkowskim czy Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Gnieźnie.
Wielką część życia poświęcił pracy społecznej – był wieloletnim radnym miejskim i przewodniczącym komisji, prezesem Towarzystwa Miłośników Gniezna, członkiem Rady Krajowej Regionalnych Towarzystw Kultury oraz inicjatorem wielu ważnych przedsięwzięć kulturalnych i edukacyjnych, w tym „Encyklopedii Gniezna i Ziemi Gnieźnieńskiej”. Od 2004 roku pełni funkcję prezesa Stowarzyszenia Absolwentów I LO, dbając o pamięć i więzi międzypokoleniowe społeczności szkolnej.
Za swoje dokonania został uhonorowany m.in. Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Milenijnym, Srebrnym Medalem „Labor Omnia Vincit”, Odznaką Honorową „Za Zasługi dla Województwa Wielkopolskiego” oraz licznymi wyróżnieniami lokalnymi i branżowymi.

Barbara Borowska
Menedżerka, ekonomistka, Prezes Banku Spółdzielczego w Gnieźnie. Związana z bankowością spółdzielczą od 37 lat konsekwentnie wspinała się po szczeblach kariery, zdobywając doświadczenie, zaufanie i szacunek środowiska. Od 2017 roku, jako Prezes Banku Spółdzielczego w Gnieźnie, skutecznie łączy tradycyjne wartości z nowoczesną wizją zarządzania, budując markę banku rozpoznawalną nie tylko w Gnieźnie, ale i w całym sektorze bankowości spółdzielczej w Polsce.
Dzięki jej przywództwu, Bank stał się nie tylko dynamicznie rozwijającą się instytucją finansową, lecz także ważnym partnerem życia społecznego, gospodarczego i kulturalnego Gniezna. Wspierając lokalne wydarzenia, inicjatywy edukacyjne, sportowe i kulturalne, Bank Spółdzielczy pod jej kierownictwem stał się prawdziwym filarem aktywności miasta. Świadectwem tego są m.in. wyróżnienia „Mecenas Kultury 2018”, tytuł „Dobra Marka 2019” czy nagroda „Polski Kompas 2019”.
Barbara Borowska, doceniana zarówno lokalnie, jak i na arenie ogólnopolskiej, została wyróżniona m.in. w prestiżowym plebiscycie „Bankowy Menedżer Roku 2023”, znalazła się w gronie TOP10 najbardziej wpływowych prezesów banków spółdzielczych w Polsce, a w 2024 roku objęła stanowisko Wiceprezesa Zarządu Krajowego Związku Banków Spółdzielczych w Warszawie.

Foto: Fotostube

Komentarze są wyłączone